Korduma kippuvad küsimused

Tulenevalt Euroopa Liidu kliimaeesmärkidest ja Eesti seadusandlusest, peavad kõik Eesti kütusemüüjad alates 01.04.2019 hakkama tanklates pakkuma varasemast suurema biokomponendi osakaaluga mootoribensiini ja diislikütust.

Täiendavat infot biokütuste kohta leiad www.biokytus.ee.


1. Millised mootorikütused alates aprillikuust müüki tulevad?

Mootoribensiin 95E10

Seaduse kohaselt peavad Eesti kütusemüüjad hakkama tanklates pakkuma mootoribensiini 95E10. Tähistuse lõpus olev E10 viitab biokomponendi osakaalule ühes kütuseliitris - mahuliselt on igas liitris mootoribensiinis 95 edaspidi biokomponendina 10% etanooli, ülejäänud 90% on tavapärane fossiilset päritolu mootoribensiin.

Diislikütus B7
Seadus kohustab kõiki kütusemüüjaid hakkama pakkuma diislikütust B7. Tähistuse lõpus olev B7 viitab, et mahuliselt on igas liitris diislikütuses edaspidi 7% biodiislikütust ning ülejäänud 93% on tavapärane fossiilset päritolu diislikütus.

Mootoribensiin 98E5
Seadus ei kohusta mootoribensiinile 98E5 biokomponenti lisama, küll aga võib kütusemüüja soovi korral seda kuni 5% ulatuses teha. Olenemata sellest, kas 98 bensiinis on biokomponent või mitte, tuleb tanklates see tähistada nimetusega 98E5. Circle K mootoribensiin 98 milesPLUSi biokomponenti ei lisata, tegemist on 100% fossiilse mootoribensiiniga.

2. Kas müüki tulevad kütused on sobilikud kõikidele autodele?

Mootoribensiin 95E10

95E10 mootoribensiini võib kasutada piiranguteta sõidukitel, millede puhul on olemas heakskiit selleks sõiduki tootja poolt - kõikidele uutele sõidukitele on E10 mootoribensiin sobilik. Teiste sõidukite 95E10 kasutamise sobivust kontrolli www.biokytus.ee või pöördu vastava autoesinduse poole.

Mootoribensiin 98E5
Mootoribensiin 98E5, milles on kuni 5% etanooli, on sobilik kasutamiseaks kõikides bensiinimootoriga autodes. Circle K mootoribensiin 98 milesPLUSi biokomponenti ei lisata, tegemist on 100% fossiilse mootoribensiiniga.

Diislikütus B7
Diislikütus, mis sisaldab kuni 7% biodiislikütust FAME on on sobilik kasutamiseks kõikides diiselmootoriga autodes. 


3. Millal „uued“ kütused Circle K jaamades müüki tulevad?

Nii mootoribensiin 95E10 kui ka diislikütus B7 jõuavad Circle K jaamadesse aprillikuu teises pooles.

4. Kuidas aru saada millise biokomponendi osakaaluga kütus on tanklas müügil?

Kütusemüüjad on seaduse järgi kohustatud tanklates eraldi tähistama märkega „E10“ mootoribensiini, milles on rohkem kui 5% etanooli. Veendumaks milline mootoribensiin 95 on tanklas müügil, vaata kütusepumpa:

• Kui märkad tähistust E10, on tegemist mootoribensiiniga, kus on mahuliselt 5-10% etanooli.
• Kui E10 tähistust ei ole, on tegemist mootoribensiiniga milles on kuni 5% etanooli.

Alates 01.05.2019 tähistavad kütusemüüjad tanklates kõik tankurid ja kütusepüstolid infoga mootorikütuste biokomponendi osakaalu kohta. Kasutusele tulevad järgmised tähistused:

Mootoribensiin:
„E5“ – kasutatakse tähistamaks mootoribensiini, milles on mahuliselt maksimaalselt kuni 5% etanooli.
„E10“ – kasutatakse tähistamaks mootoribensiini, milles on mahuliselt rohkem kui 5% ja maksimaalselt kuni 10% etanooli.

Diislikütus:
„B7“ – kasutatakse tähistamaks diislikütust, milles on mahuliselt kuni 7% biokomponenti FAME.

5. Millist bensiini võin edaspidi kasutada aja- ja metsatehnikas, paadimootorites ja vanemates hobiautodes?

Aia- ja metsatehnikas, paadimootorites ja vanemates hobiautods sobib kasutamiseks mootoribensiin 98. Circle K mootoribensiin 98 milesPLUSi biokomponenti ei lisata, tegemist on 100% fossiilse mootoribensiiniga.

Sule

Muuda keel